تبلیغات

گزارش نظارتی مجلس دهم در چهار ماه اول

خبرگزاری ایسنا: یک عضو هیأت رئیسه در تشریح گزارش چهار ماهه نظارتی مجلس دهم گفت که در چهار ماهه اول فعالیت مجلس ۳۲۷ سوال از وزرا تقدیم هیأت رئیسه شده و ۱۱۷۹ تذکر کتبی به رئیس جمهور و وزرا داده شده است.

علی‌اصغر یوسف نژاد اظهار کرد: طبق گزارش چهار ماهه نظارتی مجلس که از ۷ خرداد تا ۶ مهرماه را شامل می‌شود، طی این مدت ۱۵ قانون به رئیس جمهور ابلاغ شده و ۱۱۷۹ تذکر کتبی به رئیس جمهور و وزرا داده شده که بیشترین تذکر کتبی با ۱۸۰ فقره به رئیس جمهور و ۱۶۴ فقره به وزیر جهاد کشاورزی و کمترین با ۵ فقره به وزیر اطلاعات بوده است.

وی افزود: همچنین در چهارماهه اول ۳۳۴ تذکر شفاهی از سوی نمایندگان داده شده که وزیر جهاد بیشترین تذکر را با ۵۸ مورد و وزیر امور خارجه کمترین را با یک مورد دریافت کرده است. همچنین در چهارماهه اول مجلس دهم ۳۲۷ سوال تقدیم هیأت رئیسه شده و به کمیسیون‌های تخصصی ارجاع شده که ۹۱ مورد آن در کمیسیون خاتمه یافته و مابقی در مسیر بررسی است. در این میان کمیسیون کشاورزی با ۵۷ سوال بیشترین و کمیسیون‌های برنامه و بودجه و بهداشت با ۵ سوال کمترین تعداد سوال را داشته‌اند.

این عضو هیأت رئیسه مجلس همچنین تصریح کرد: طبق این آمار وزیر راه با ۴۴ مورد سوال بیشترین تعداد سوال و وزرای اطلاعات، ارتباطات،‌ بهداشت و رفاه هر کدام با ۴ سوال کمترین سوالات را داشته‌اند. علاوه بر این ۲۴ مورد تحقیق و تفحص در چهار ماهه اول انجام شده که در مسیر اجرا بوده و برخی از آنها به صحن علنی آمده است.

وی اضافه کرد: طی چهار ماه اول مجلس ۱۷ نفر از مسئولین دستگاه‌های اجرایی برای ارائه گزارش و تبادل نظر در صحن علنی مجلس حاضر شدند. همچنین ۷ گزارش توسط مرکز پژوهش‌ها در صحن علنی قرائت شده است. کمیسیون‌های تخصصی نیز طی این مدت ۱۷۴ جلسه نظارتی در مورد عملکرد دستگاه‌ها داشتند که کمیسیون عمران با ۲۳ جلسه بیشترین و کمیسیون اجتماعی با ۹ جلسه کمترین جلسات نظارتی را داشته‌اند. همچنین ۲۴ سفر و بازدید به منظور نظارت بر نحوه اجرای قوانین در دستگاه‌های اجرایی و بررسی آسیب‌ها و مشکلات از سوی کمیسون‌ها گزارش شده است.

نماینده مردم ساری در مجلس با بیان اینکه ۷۰ مورد رأی‌گیری در صحن علنی مجلس برای انتخاب ناظران در مجامع، ‌شوراها و هیأت‌ها انجام شده اضافه کرد: بر این اساس ۱۳۰ نفر از نمایندگان برای عضویت در مجامع، هیأت‌ها و شوراها انتخاب و احکام آنها با امضای رئیس مجلس به دستگاه‌های مربوطه ابلاغ شده است. علاوه بر این انتخاب ناظرین شوراهای استانی نیز در مجلس انجام شده و ۱۸۶ نفر از نمایندگان به عنوان ناظرین شوراها و هیأت‌های استانی به وزارت کشور، استانداری‌ها و وزارت ارشاد معرفی شده‌اند.

یوسف نژاد در پایان با اشاره به ثبت ۹۷۶ فقره شکوائیه در کمیسیون اصل ۹۰ طی چهار ماه اول مجلس دهم، اظهار کرد: برای رسیدگی به این شکوائیه‌ها ۱۳۱۷ فقره جوابیه اعم از واسطه‌ای و قطعی صادر شده و ۴۷۶ فقره شکوائیه در نوبت طرح و رسیدگی است.

.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات لینکی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار