تبلیغات

تولید قهوه از گیاه کاسنی با خواص درمانی متعدد در مشهد +عکس

کد خبر: 201912تاریخ انتشار : ۱۱:۵۸:۴۱ - سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶

پژوهشگران مرکز رشد فرآورده‌های دارویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بهبود ‌نژاد گیاه کاسنی، علاوه بر تولید نوعی ترکیبات پروبیوتیک، موفق به تولید قهوه باخواص درمانی متعدد از این گیاه شدند.

کتر هادی شوریده یکی از محققان این پژوهش گفت: ‘اینولین’ یک ترکیب پروبیوتیک است که با انجام این تحقیق از گیاه کاسنی ریشه‌ای تولید شده است.

،

وی بیان کرد: اینولین در پیشگیری از سرطان روده بزرگ، افزایش جذب کلسیم، منیزیم و آهن، تعدیل فشار خون و حذف کلسترول مضر نقش مهمی ایفا می‌کند.

وی ادامه داد: امروزه کاربرد اینولین هم به عنوان جایگزین چربی و هم حجم دهنده در صنعت غذا و داروسازی رو به افزایش است.

وی تصریح کرد: اینولین قادر است فاکتورهای مفید روده بزرگ را تقویت و از این طریق سیستم گوارش را سالم نگه داشته و مشکلات آن را برطرف سازد و در این مطالعات موفق به تولید نوع آزمایشگاهی این ماده شدیم.

www.dustaan.com تولید قهوه از گیاه کاسنی با خواص درمانی متعدد در مشهد +عکس

تولید قهوه از گیاه کاسنی با خواص درمانی متعدد در مشهد

این پژوهشگر، ‘چیکوری کافی’ یا قهوه کاسنی را یکی از تولیدات پرمصرف در اروپا دانست و افزود: برای تولید قهوه کاسنی و اینولین در این پژوهش گیاه ‘کاسنی ریشه‌ای’ را برای کشت در اقلیم مشهد، به نژادی کردیم و در حال حاضر این گیاه در مشهد کشت و فرآوری می‌شود.

به گفته وی، گیاه کاسنی ریشه‌ گیاه بومی ایران نیست و این گیاه در اروپا نیز سابقه ای ۵۰ ساله در مطالعات به‌نژادی را دارد.

شوریده گفت: گیاه کاسنی به رغم خواص درمانی بسیار در کشورمان گمنام مانده است، و حال آنکه کاسنی یکی از منابع مهم و اصلی ترکیبات پروبیوتیک اینولین است، از این رو مصرف برخی از گونه های این گیاه برای تهیه خوراکی هایی چون سالادها در اروپا رایج است.

وی با اشاره به تولید قهوه از گیاه کاسنی ریشه‌ای در این مطالعات اظهار کرد: برای تولید این نوع قهوه که موجب تقویت باکتریهای مفید در بدن می‌شود از ریشه کاسنی استفاده شد و چرخه تفت دادن قهوه و پودر کردن آن با استفاده از تجهیزاتی چون ‘اسپری درایرها’ و ‘خشک کن‌ها’ نیز انجام شد.

وی در پایان گفت: هم اکنون طرح قهوه کاسنی به تولید نیمه صنعتی رسیده است.

دانشگاه علوم پزشکی مشهد به عنوان قطب پزشکی شمال شرق کشور مطرح است، این دانشگاه دارای بیش از ۴۰ مرکز پژوهشی در رشته های مختلف است.

' ); w.anetworkParams[ ad.id ] = ad; d.write( ' https://www.dustaan.com/?p=201912

به اشتراگ بگذارید!

گوگل پلاس فیسبوکــ کلوب فیسنما وطن لینک

برچسب ها

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار