تبلیغات

نقطه‌ ی وسط ایران کجاست؟! +عکس

کد خبر: 201930تاریخ انتشار : ۱۲:۱۰:۳۳ - سه شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۶

فکر می‌ کنید نقطه‌ ی وسط ایران از لحاظ مختصات جغرافیایی کجا باشد؟!

– از لحاظ مختصات جغرافیایی، نقطه‌ی وسط ایران دقیقاً در شهر یزد، و در میدانی به‌نام مارکار قرار دارد. سال‌های پیش در این میدان یک برج ساعت ۴ متری ساخته شده که همچنان زمان را به اهالی این شهر نشان می‌دهد.

،

– در سال ۱۳۱۳، قرار بود ساعتی در یادبود شاعر بزرگ ایرانی، فردوسی، در یکی از میدان های شهر یزد ساخته شود. ولی بعد از شروع احداث بنای این برج ساعت، در سال ۱۳۱۵، برنامه عوض شد و قرار بر این شد که این ساعت در میدان دیگری ساخته شود که اکنون میدان مارکار نام دارد.

www.dustaan.com نقطه‌ ی وسط ایران کجاست؟! +عکس

نقطه‌ ی وسط ایران کجاست؟!

– در مورد علت این نام‌گذاری باید بگوییم که، از آنجایی که این ساعت و همچنین دبیرستان و پرورشگاه اطراف این میدان توسط فردی خَیِر با نام پشوتن‌جی دوسابایی مارکار ساخته شده بود، همگی با نام مارکار شناخته می شوند.

– ساعت مارکار اکنون در فهرست میراث ملی ایران هم ثبت شده است و گفته می‌شود هزینه‌های تعمیرات و نگهداری این ساعت همچنان از محل وقف‌های آقای مارکار پرداخت می‌شود. البته شایعه‌ای هم مبنی بر این وجود دارد که مقداری طلا در پی این ساختمان قرار گرفته که در صورت تخریب ساعت، با استفاده از این طلاها مجدداً آن را بازسازی کنند.

' ); w.anetworkParams[ ad.id ] = ad; d.write( ' https://www.dustaan.com/?p=201930

به اشتراگ بگذارید!

گوگل پلاس فیسبوکــ کلوب فیسنما وطن لینک

برچسب ها

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار