تبلیغات

سیگار الکترونیکی می تواند به ترک کردن سیگار کمک کند؟

سیگار الکترونیکی می تواند به ترک کردن سیگار کمک کند؟

تاثیر سیگار الکترونیکی در ترک کردن سیگار

به منظور تشویق کردن افراد به ترک کردن سیگار، سیگار الکترونیکی وارد بازار شده است. اما آیا واقعا سیگار الکترونیکی می تواند باعث ترک سیگار شود؟

سیگار الکترونیکی یا ای سیگار در دهه گذشت در ایالات متحده بسیار محبوب شد و به محصولی پرفروش تبدیل شد. این وسیله شاید به ترک کردن سیگار کمک کند، ولی خودش تبدیل به ابزاری می شود که دیگران را تشویق به سیگار کشیدن می کند.

پژوهشگران دانشگاه دارتموث در مورد منافع و مضرات سیگار الکترونیکی به این نتیجه رسیده اند که این دستگاه می تواند باعث رو آوردن جوانان و نوجوانان به کشیدن سیگار شود و حتی آمار کشیدن سیگار را نیز بیشتر کرده است. این صنعت در آمریکا به سرعت در حال شد است و استفاده از آن این روزها به یک چالش تبدیل شده است.

پرفسور سمیر سونجی، استادیار دانشگاه دارتموث، در این خصوص می‌گوید:

در حالی که صنعت دخانیات سیگار الکترونیکی را برای ترک سیگار افراد معرفی کرده ایت، اما درصد کمی از افراد با استفاده از این روش سیگار را ترک کرده اند. از طرفی این دستگاه می تواند باعث تشویق نوجوانان به سیگار کشیدن کند و باعث آشنایی زودهنگام آنها با نیکوتین می شود.

طبق امار مراکز بهداشتی و دخانیات، معلوم شده است که استفاده از سیگار الکترونیکی باعث سیگاری شدنی طولانی مدت افرادی شده که قبلا لب به سیگار نزده بودند! سونجی در این خصوص می‌گوید:

این سیگارها توانسته‌اند جان بیش از ۱.۵ میلیون نفر را بگیرند. زیرا استفاده از آن‌ها، نوجوانان و بزرگ‌سالان بیشتری را به مصرف سیگار سوق می‌دهد.

یافته‌های موجود بر اساس شواهد علمی در رابطه با سیگار الکترونیکی و فرضیه‌های خوش‌بینانه در مورد آسیب نسبی استفاده از سیگار الکترونیکی در مقایسه با مصرف سیگار معمولی، نشان داده است که ضرر ناشی از سیگار الکترونیکی بیش از سود آن‌ است. سازمان‌های کنترل دخانیات از سال ۱۹۹۰ تاکنون موفق به کاهش قابل ملاحظه‌ی مصرف سیگار در میان جوانان شده‌اند؛ اما سیگار الکترونیکی این پتانسیل را دارد که روند موجود را تغییر دهد. چنانچه این وسیله بخشی از درآمد جمعیت را به خود اختصاص دهد، تلاش‌های مؤثر ملی، دولتی و محلی در خصوص کاهش استفاده از این نوع سیگار در بین جوانان ضرورت پیدا خواهد کرد. سونجی در ادامه می‌گوید:

سیگار الکترونیکی احتمال آسیب رساندن به سلامت عموم جامعه را افزایش می‌دهد؛ مگر این که راهکارهایی پیدا شود تا جوانان از این وسیله به‌عنوان ابزاری برای ترک سیگار معمولی استفاده کنند. علاوه بر این، لازم است شکاف‌های نظارتی که باعث محبوبیت این نوع سیگارپ در بین نوجوانان و جوانان شده است کم‌تر کنیم. به این منظور باید دسترسی به سیگار الکترونیکی با طعم‌های میوه‌ای را کاهش دهیم و محصول استانداردی ارائه دهیم که سطوح مواد سمی آن به حداقل برسد.

» همچنین بخوانید :

اگر قصد ترک سیگار دارید به این نکات توجه کنید!

17 باور اشتباه در مورد سیگار

آیا سیگار کشیدن بر اسپرم مردان تاثیر دارد و باعث ناباروری می شود؟

سیگار کشیدن تفریحی و تفننی هم بسیار خطرناک است!

آیا کشیدن سیگار باعث آرامش و کم شدن اضطراب می شود؟

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات لینکی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار