تبلیغات

جزئیات پرونده قتل کودک ۲/۵ ساله مشهدی توسط مادرش

رضا جعفری گفت: کودکان بدسرپرستی مراکز بهزیستی باید بعد از صدور حکم قضایی مبنی بر بهبود وضعیت والدین، به پدر و مادرشان تحویل داده شوند.

به گزارش صبحانه،رضا جعفری رئیس اورژانس اجتماعی کشور اظهار کرد: کودکان بدسرپرستی که به دلیل کودک آزاری از طرف والدین خود به مراکز نگهداری از کودکان بدسرپرست سازمان بهزیستی کشور منتقل می‌شوند، باید بعد از صدور حکم قضایی مبنی بر بهبود وضعیت والدین، به پدر و مادرشان تحویل داده شوند.

وی در ادامه تصریح کرد: قضات در صدور حکم ترخیص کودکان بدسرپرست از مراکز نگهداری از کودکان سازمان بهزیستی کشور مستقل عمل می‌کنند و حکم ترخیص کودکان و تحویل مجدد آن‌ها توسط قاضی پرونده هر یک از کودکان صادر می‌شود.

رئیس اورژانس اجتماعی کشور خاطرنشان کرد: مددکاران اجتماعی اورژانس اجتماعی کشور باید از وضعیت والدینی که کودک خود را به دلایل مختلف، چون ابتلا به اعتیاد و مواردی از این دست مورد اذیت و آزار قرار می‌دهند، گزارشی تهیه کرده و به دادگاه و قاضی پرونده ارجاع دهند.

جعفری اضافه کرد: مددکاران اجتماعی با استناد به گفته‌های پزشک، به درمان والدینی می‌پردازند که کودک خود را مورد اذیت و آزار قرار می‌دادند. همچنین در برخی موارد با مراجعه حضوری و مشاهده وضعیت فعلی والدین کودک با بازدید از منزل، گزارشی را تهیه و به دادگاه ارائه می‌کنند.

وی تاکید کرد: در هر یک از استان‌ها مدیرکل اورژانس اجتماعی ملزم به بررسی وضعیت کودکان آزار دیده هستند. متاسفانه موارد کودک آزاری در کشور یکی دو مورد نیست که در روزنامه‌ها درج می‌شود که ما آن را رسانه‌ای کرده و مورد پیگیری قرار دهیم.

رئیس اورژانس اجتماعی کشور در ادامه یادآور شد: اورژانس اجتماعی کشور زمانی به موارد کودک آزاری ورود می‌کند که مدیران کل استان‌ها در پیگیری موارد مربوط به خود کوتاهی کرده و وظایف خود را به درستی انجام نداده باشند.

مددکاران پرونده کودک ۲/۵ ساله مشهدی وظایف خود را به درستی انجام داده اند

جعفری در تشریح پرونده کودک آزاری در روز‌های اخیر که در نهایت منجر به فوت کودک ۲/۵ ساله در استان خراسان رضوی شده است، اظهار کرد: پدر و مادر کودک فوق تا چند ماه پیش مبتلا به بیماری اعتیاد و مصرف مخدر شیشه بودند و هر ۳ فرزند آن‌ها تا ۵ ماه پیش که والدینشان به بهبودی نرسیده بودند، در یکی از مراکز نگهداری از کودکان بدسرپرست مشهد نگهداری می‌شدند.

وی تاکید کرد: ۵ ماه پیش قاضی با گزارشی که مددکار اجتماعی پرونده فوق از بهبود والدین فرزندان ارائه داده بود، حکم ترخیص و تحویل فرزندان آن‌ها را صادر کرده و هر ۳ فرزند به پدر و مادری که مصرف مخدر شیشه خود را ترک کرده بودند تحویل داده شدند. ضمن اینکه مددکار اجتماعی نیز در طول این ۵ ماه ۳ مرتبه به آن‌ها سرزده و وضعیت آن‌ها را از نزدیک مشاهده کرده بود.

رئیس اورژانس اجتماعی کشور اضافه کرد: اگرچه کودک ۲/۵ ساله مشهدی بر اثر کودک آزاری مادر به قتل رسیده است، اما هیچ گونه قصوری متوجه اورژانس اجتماعی نبوده و مددکاران اجتماعی پرونده فوق وظایف خود را در این خصوص انجام داده اند. در حال حاضر نیز دو خواهر و برادر کودک به قتل رسیده نیز تحت مراقبت عوامل اورژانس اجتماعی کشور هستند.

گفتنی است ارسلان کودک ۲/۵ ساله مشهدی چندی پیش در اثر ضرب و شتم مادر خود به قتل رسیده است. کودک فوق تا ۵ ماه پیش به دلیل اعتیاد پدر و مادر به همراه خواهر و برادرش در یکی از مراکز نگهداری از کودکان بدسرپرست سازمان بهزیستی کشور نگهداری می‌شدند که با صدور حکم قاضی مبنی بر بهبودی والدین آنها، ترخیص شده و به پدر و مادر بهبود یافته تحویل داده شده بودند./باشگاه خبرنگاران

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات لینکی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار