تبلیغات

ثبت رکورد سردترین نقطه کره زمین در قطب جنوب

خبرگزاری فارس: اگر چه همه می دانند که قطب جنوب یکی از نقاط بسیار سرد جهان محسوب می شود، اما شاید آگاهی از میزان سرمای این بخش از دنیا جالب توجه باشد.

پژوهشگران مرکز داده برف و یخ دانشگاه کلورادو بولدر موفق به شناسایی بخش هایی از قطب جنوب شده اند که میزان برودت هوا در آن به منفی 100 درجه سانتیگراد می رسد.

این منطقه به شدت سرد در شرق قطب جنوب قرار دارد و منطقه ای به نسبت بزرگ و خالی از هرگونه سکنه و جانداری است. وسعت منطقه یادشده تقریبا به اندازه کشور استرالیا است.

منطقه یادشده حدود 3500 متر بالاتر از سطح دریا قرا دارد و هوایی که در این منطقه جریان دارد به شدت خشک و راکد است. پیش از این در سال 1983 یک ایستگاه هواشناسی روسی توانست رکورد دمایی منفی 89 درجه را در این منطقه ثبت کند و سپس در سال 2013 داده های ماهواره ای منجر به ثبت رکورد منفی 93 درجه شد. اما بررسی جدید نشان می دهد حداقل دمای این منطقه می تواند از ارقام یادشده هم کمتر باشد.

ثبت اطلاعات جدید ناشی از جمع آوری داده های مختلف از برخی ماهواره های ناسا، ماهواره های زیست محیطی و ایستگاه های زمینی از سال 2004 تا 2016 است. در پژوهش های یادشده بیش از 100 نقطه با دمای منفط 98 درجه هم شناسایی شده و به ثبت رسیده اند.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات لینکی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار