تبلیغات

صیادان چینی برای دیده نشدن از عرشه فرار کردند/ دریا را جارو می‌ذکنند

کد خبر: 260812تاریخ انتشار : ۱۳:۴۱:۵۰ - شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷

عضو شورای شهر بندرعباس: پیش از آنکه انتقادها از نحوه تقسیم دریای خزر اوج بگیرد، در جنوب کشور نیز انتقادهایی وجود داشت تا کاربران در فضای مجازی بنویسند دریای خزر به روسیه داده شد و خلیج فارس به چین! حضور کشتی‌های صیادی چینی در آب‌های خلیج فارس و صید بی‌رویه ماهیان مدتی است به گلایه نخست مردم هرمزگان تبدیل شده است.

www.dustaan.com صیادان چینی برای دیده نشدن از عرشه فرار کردند/ دریا را جارو می‌ذکنند

صیادان بومی گفته‌اند کشتی‌های چینی کسب و کار آنها را مختل کرده است اما رییس اداره شیلات همچنان معتقد است نه کشتی وجود دارد نه صیاد چینی! طبیعی بود این اظهارات نه صیادان بومی را راضی کند نه مسئولان منطقه‌ای.

احمد مرادی نماینده مجلس در نطق خود برای نخستین بار این موضوع را به صورت خبری رسمی اعلام کرد «کشتی‌های چینی با مجهزترین امکانات به جان صیادان سنتی افتادند و مرتب به مردم دروغ می‌گویند که چنین کشتی‌هایی وجود ندارد، دولت نیز پنبه در گوش خود کرده و حاضر نیست صدای عدالتخواهی مردم هرمزگان را بشنود.»

این در حالی است که بعقوب دوجی مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی صیادان کشور وجود کشتی‌های چینی را تایید کرده اما او می‌گوید این کشتی‌ها در اختیار نیروهای ایرانی است! اصرار صیادان و انکار مدیران همچنان ادامه دارد و هنوز معلوم نشده کشتی‌ها با کدام مجوز در خلیج فارس مشغول صید هستند.

کیانوش جهانبخش عضو شورای شهر بندرعباس با اشاره به آخرین وضعیت حضور صیادان چینی در خلیج فارس که با حواشی بسیار زیادی مواجه شده بود، گفت: در این موضوع تفسیرهای زیادی شده است، ابتدا می‌گویند کشتی‌های چینی از آنجایی که تکنولوژی آنها در ایران وجود ندارد در اختیار شرکت‌های ایرانی قرار گرفته است و روایت دیگر این است که کشتی‌های چینی به عنوان بهره‌بردار در آنجا حضور دارند و مشغول صید هستند.

اشکال این است که نباید فراتر از آنچه که مجوز برای بهره‌برداری و صید فانوس ماهی داده، صیدی انجام شود. این‌ها قرار بوده ماهیانی همچون فانوس ماهی را صید کنند اما عملا می‍بینیم که هیچ آبزی از دست صید چینی‌ها که بیشتر شبیه به جارو کردن دریا شبیه است، در امان نمانده و مستقیما روی معاش بومیان اصلی هرمزگان تاثیر گذاشته است.

حتی اگر ایران این کشتی‌ها را در اختیار گرفته باشد و با تکنولوژی چینی اقدام به صید کرده باشد باز هم کار اشتباهی است زیرا حفظ ذخایر دریا از هر موضوع دیگری برای ما مهم تر است.

مسئولان شیلات باید توضیحات لازم را ارائه کنند که چه کسی به کشتی‌های چینی مجوز ورود به آب‌های کشورمان را داده است، آن‌چیزی که اکنون مشهود است، این است که امرار معاش صیادان هرمزگانی تحت تاثیر قرار گرفته و منابع دریایی خلیج فارس به خطر افتاده است.

توجیه این صیادان چینی این است که ما فقط فانوس‌ ماهی‌ها که ذخایر بسیار زیادی هم دارند را صید می‌کنیم، نحوه صید این‌ها به گونه‌ای است که هرچه هست و نیست را جمع می‌کنند. حتی همین ماهیان حرام هم بخشی از چرخه حیات هستند و اگر بی رویه صید شوند، به چرخه آبزیان آسیب می‌رسانند و اینگونه نیست که چون ابزیان حرام گوشت هستند آن‌ها را بی رویه صید کنیم.

چند کارشناس زیست محیطی اخیرا به من اطلاع دادند که مجوز نزدیک به ۲ تن و نیم بال کوسه برای صادرات گرفته شده است که امیدواریم مسئولان به این موضوع حتما پاسخ شفافی بدهند. شما ببینید که چه میزان کوسه باید صید شود که ۲ تن باله کوسه از آن جدا شود، کوسه‌ای که نقش مهمی در چرخه آبزیان دریا دارد.

فرماندار جاسک چندی قبل با برخی از خبرنگاران به دریا رفته بودند و شاهد فرار کارگران چینی از روی عرشه کشتی بودند و زمانی که وارد انبار آن کشتی می‌شوند، بیشتر از آنکه فانوس ماهی صید شده باشد، برخی از ماهی‌های که فصل صید آن‌ها نبوده، در انبار آن‌ها موجود بوده است.

تاثیر مستقیم حضور چینی‌ها و صید بی رویه را می‌توان در کمبود ماهی در بازار هرمزگان و افزایش شدید قیمت آن مشاهده کرد،ماهی و میگو غذای قالب مردم هرمزگان است که حداقل هفته‌ای سه بار از آن استفاده می‌کنند، می‌بینیم که به تدریج از چرخه غذایی مردم حذف می‌شود و به عنوان یک کالای لوکس استفاده می‌شود/رویداد ۲۴

پربیننده ترین مطالب روز

نحوه عضویت و لغو عضویت در خبرنامه

دریافت خبرنامه رایگان بوده و هیچ هزینه ای برای شما نخواهد داشت، برای لغو عضویت می توانید با مراجعه به بخش تنظیمات مرورگر تلفن همراه خود ، اعلان های دریافتی از سایت (Dustaan.com) را غیر فعال کنید. و یا در حین دریافت خبرنامه با کلیک بر روی آیکون تنظیمات، دریافت خبرنامه را برای این سایت مسدود کنید.

به اشتراگ بگذارید!

گوگل پلاس فیسبوکــ فیسنما

برچسب ها

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار