تبلیغات

غربالگری از آزمایشات اضافی بهتر است

رئیس مرکز تحقیقات غدد، رشد و متابولیسم مرکز طبی به فواید غربالگری برای کاهش هزینه‌های اضافی آزمایشات از جیب خانواده ها و نظام سلامت پرداخت و گفت: این تصور که کودکمان تُپل است و اضافه وزن ندارد، به هیچ وجه صحیح نیست.

به گزارش صبحانه،دکتر علی ربانی با تاکید بر مقوله غربالگری به خصوص برای نوزادان و کودکان اظهار داشت: علت مهم در اهمیت غربالگری در تشخیص زودهنگام و به موقع بیماریها است تا از انجام آزمایشات زیاد و حتی اضافی جلوگیری شود.

رئیس مرکز تحقیقات غدد، رشد و متابولیسم مرکز طبی ادامه داد: بنابراین یکی از دغدغه‌ها بحث هزینه‌های زیاد آزمایشات برای خانواده‌ها و نظام سلامت است که بیشتر نیز رشته‌های نسخه نویس مورد توجه هستند، مثلا هم اکنون در مرکز طبی کودکان دستگاههای مورد استفاده قرار گرفته است تا از سم ادرار کودکان به برخی بیماریهای آنان پی برد.

ربانی درباره یکی دیگر از نگرانی‌ها در حوزه سلامت کودکان تصریح کرد: چاقی کودکان از نگرانی‌های مهم در کشور است که به دلیل سبک زندگی آپاراتمان نشینی و تغذیه‌های نامناسب در حال تشدید است که می‌تواند باعث شیوع بیماری دیابت نوع دو در کودکان شود.

این متخصص اطفال و فوق تخصص غدد کودکان بیان داشت: بنابراین باید در حوزه سلامت کودکان اقداماتی صورت پذیرد تا چاق نشوند و این تصور که کودکمان تُپل است و مبتلا به چاقی و اضافه وزن نیست، نادرست است.

همچنین رضا شروین بدر - رئیس مرکز طبی کودکان نیز با تشریح واکسیناسیون و مننژیت در کودکان عنوان کرد: شایع ترین بیماریهای کودکان در حوزه بیماریهای عفونی است که خوشبختانه در ایران این بیماری تحت کنترل درآمده است.

گفتنی است سی‌امین همایش بین‌المللی بیماری‌ کودکان و شانزدهمین همایش پرستاری کودکان 26 تا 29 مهر برگزار می‌شود.

منبع:تسنیم

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات لینکی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار