تبلیغات

مصرف «گل» چه بلایی بر سر مصرف‌کنندگان می‌آورد؟

«گل»، یکی از خطرناک‌ترین مخدر‌های شناخته‌شده این روزهاست. ماده‌ای که به محض مصرف، ضربان قلب را بالا می‌برد، احساس بی‌قراری ایجاد می‌کند و فرد را وارد چرخه توهم می‌کند.

به گزارش صبحانه،از گل به‌عنوان دومین ماده مخدر در ایران یاد می‌شود. پلیس موادمخدر بار‌ها نسبت به مصرفش هشدار داده، اما به نظر می‌رسد میزان شیوع آن درحال افزایش است؛ هرچند که آمار جدیدی از مصرف آن وجود ندارد. از گل به‌عنوان دومین ماده مخدر در ایران یاد می‌شود. پلیس موادمخدر بار‌ها نسبت به مصرفش هشدار داده، اما به نظر می‌رسد میزان شیوع آن درحال افزایش است؛ هرچند که آمار جدیدی از مصرف آن وجود ندارد.


ماده مخدر «گل»، بیش از همه در میان دانش‌آموزان و دانشجویان مصرف می‌شود. اسکندر مومنی، دبیر ستاد مبارزه با موادمخدر، اخیرا اعلام کرده که میزان شیوع مصرف این ماده مخدر در میان دانش‌آموزان ٢,١‌درصد است. مسئولان می‌گویند آمار‌ها تغییری نکرده، اما این به معنی انجام مطالعه جدیدی نیست. استناد‌ها به همان آمار‌های قبلی است.

با «گل» بیشتر آشنا شویدبا «گل» بیشتر آشنا شوید
«گل»، یکی از خطرناک‌ترین مخدر‌های شناخته‌شده این روزهاست. ماده‌ای که به محض مصرف، ضربان قلب را بالا می‌برد، احساس بی‌قراری ایجاد می‌کند و فرد را وارد چرخه توهم می‌کند. «گل» همان ماری‌جوانای تغییریافته است که از قسمت‌های مختلف گیاه شاهدانه هندی به دست می‌آید.
نوع طبی آن به نام «گل» که وارد بازار شده، حداقل ٢٤‌درصد ماده مخدر تتراهیدروکانابینول و مواد شیمیایی دیگری دارد که اثرات اعتیادآوری برای مصرف‌کننده دارد. درحالی که ماری‌جوانای معمولی (غیرطبی) که از برگ گیاه شاهدانه به دست می‌آید، کمتر از ٨‌درصد ماده مخدر تتراهیدروکانابینول دارد، بنابراین اثرات سوء‌مصرف نوع طبی آن بیشتر از نوع غیرطبی است. این گیاه پس از خشک‌شدن، شبیه نعناع می‌شود.
گل یکی از مواد دسته کانابیس‌ها است که اسم‌های دیگر آن حشیش، بنگ، گرس، سیگاری و... بوده که البته قوی‌ترین آن «سینسمیلا» است. گل اغلب تدخین می‌شود، یعنی آن را با کاغذی می‌پیچند و به صورت سیگار درمی‌آورند، در اصطلاح به آن «سیگاری» می‌گویند. ماری‌جوانا جزو دسته مواد توهم‌زا دسته‌بندی می‌شود و در این حالت، احساسات فرد به‌طور غیرطبیعی تغییر پیدا می‌کند.


آمار‌ها چه می‌گویند؟
تعداد معتادان کشور به دو‌میلیون و ٨٠٨‌هزار مصرف‌کننده مستمر موادمخدر رسیده استحدود ١٣‌درصد از مصرف‌کنندگان موادمخدر، گل و حشیش می‌کشندسن مصرف گل، حشیش و ماری‌جوانا به دبیرستانی‌ها رسیده؛ یعنی ١٥سالگی به بعد٥١,٩‌درصد مصرف‌کنندگان «گل» در گروه سنی ١٥ تا ٢٩‌سال قرار دارند١٥‌درصد از مصرف‌کنندگان گل، دانشجویان و ٣,٧‌درصد دانش‌آموزندگل پس از تریاک، دومین ماده مخدر مصرفی در میان مصرف‌کنندگان مستمر موادمخدر است٨٤,٦درصد از مصرف‌کنندگان «گل» مردان مجرد و با تحصیلات دیپلم و زیردیپلم هستند٥,٤‌درصد از مصرف‌کنندگان، زنان هستنددر سال ٩٠، ٢٦‌درصد معتادان کشور شیشه مصرف می‌کردند (مصرف شیشه رتبه دوم را در کشور داشت)، در سال ٩٤-٩٥ شیشه رتبه چهارم مصرف و گل رتبه دوم را ثبت کرد
باور‌های اشتباه درباره ماده مخدر "گل"


منشأ گیاهی دارد و بی‌ضرر استاعتیادآور نیستکم‌خطرتر از حشیش و ماری‌جواناستآرامش‌بخش استبرای مغز مخرب و آسیب‌زا نیست


واقعیت چیست؟

ماده گل می‌تواند آن‌قدر خطرناک باشد که با یک‌بار مصرف، فرد را معتاد کندمصرف گل به‌طور مستقیم بخش‌های مسئول آرامش‌بخشی را در مغز فلج کرده و خود جایگزین آن می‌شودفرد درصورت مصرف‌نکردن گل، دچار اضطراب شدید، بی‌قراری، وحشت‌زدگی، تپش قلب شدید، خشک‌شدن دهان و گلو، قرمزشدن چشم، خنده‌های بی‌مورد، گیجی و نداشتن تمرکز و افزایش اشتها و توهم می‌شودگل دارای اثرات توهم‌زای گسترده‌ای استمخدر گل روی گروه‌های خونی +A و +O اثر توهم‌زای بیشتری داردمخدر گل بر سیستم اعصاب مرکزی تأثیر می‌گذارد و در طولانی‌مدت علایم مختلفی را به همراه داردمصرف گل منجر به کاهش حافظه کوتاه‌مدت می‌شودمشکلات ریوی و سرطانی از آثار طولانی‌مدت مصرف گل استمصرف گل در طولانی‌مدت، منجر به گوشه‌گیری و انزوای فرد مصرف‌کننده می‌شود. فرد را دچار افسردگی می‌کند و منجر به افت شدید تحصیلی در میان دانش‌آموزان و دانشجویان می‌شودمصرف گل منجر به ازدست‌رفتن انگیزه در افراد می‌شود و زندگی‌شان را بشدت تحت‌تأثیر قرار می‌دهداختلالات رفتاری رانندگی‌های بی‌پروا و مصرف همزمان گل با مواد دیگر به‌ویژه الکل، باعث افزایش میزان خشونت بین مصرف‌کنندگان نسبت به سایرین می‌شودگل را مثل هرویین یا تریاک نمی‌توان درمان کرد. درمان اصلی گل «روان‌درمانی» است و دارودرمانی فقط برای عوارض جانبی آن ارایه می‌شودمصرف این ماده اغلب به شکل تدخینی است، اما اخیرا مصرف خوراکی آن هم رواج پیدا کرده و برخی آن را در کیک و شیرینی به کار می‌برند که در این صورت عوارض بیشتری را هم برجا می‌گذارداثرات مصرف گل تا ۳۰دقیقه بعد از مصرف به اوج می‌رسد و ۲ تا ۳ساعت بعد از آن نیز ادامه داردتوهم و هذیان از شایع‌ترین مصرف آن است، به‌طوری که فرد دچار توهم شنوایی، دیداری و هذیان‌گویی می‌شود

چرا «گل» مصرف می‌کنند؟

با کاهش دسترسی به شیشه معتادان به سمت ماری‌جوانا، حشیش و گل رفتند و از طرفی تغییر روند جهانی مصرف به سمت ماری‌جوانا هم موثر بود.استفاده از گل، راحت‌تر است. معتادان به این مواد مثل سیگار می‌توانند از آن استفاده کنند و بکشند و مثل شیشه نیاز به پایپ و ادوات ندارد.از سال ۲۰۱۳ مصرف ماری‌جوانا در بسیاری از ایالت‌های آمریکا به دلایل سیاسی و اجتماعی آزاد شد و همین اقدام تصور نادرست اعتیادآورنبودن آن را در افکار عمومی به وجود آورد.


منبع: روزنامه شهروند

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات لینکی

جدیدترین اخبار