تبلیغات

والس: رئیس‌جمهور شوم قانون اساسی را تغییر میدهم

خبرگزاری فارس: «مانوئل والس» نخست‌وزیر سابق فرانسه می‌گوید که اگر بعنوان رئیس‌جمهور فرانسه برگزیده شود، قصد دارد قانون اساسی کشورش را تغییر دهد.

خبرگزاری اسپوتنیک اعلام کرد که ماده ۴۹٫۳ از قانون اساسی فرانسه به نخست‌وزیر و دولت وی اجازه می‌دهد که در مواردی خاص، خیلی فوری و بدون رأی پارلمان، لایحه‌ای را به تصویب درآورند.

پارلمان می‌تواند ظرف ۲۴ ساعت بعد از آنکه این ماده از قانون اساسی مورد استفاده قرار گیرد، رأی عدم اعتماد صادر کند.

والس در اینباره گفت: «من کاملاً از پیامدهای منفی که ماده ۴۹٫۳ می‌تواند به همراه داشته باشد، آگاه هستم. در جامعه ما، استفاده از این ماده، قدیمی است و ظالمانه به نظر می رسد».

وی در ادامه افزود که در صدد است اگر رئیس‌جمهور فرانسه شود، این ماده را منسوخ کند و تنها زمانی از آن استفاده کند که لایحه مورد نظر، موضوعات مالی کشور را مورد بررسی قرار می‌دهد.

والس متعهد شده است که اگر بعنوان رئیس‌جمهور فرانسه برگزیده شود، کار بر روی اصلاحات را پاییز ۲۰۱۷ آغاز کند.

وی که از اکتبر ۲۰۱۴ تا دسامبر ۲۰۱۶ بعنوان نخست‌وزیر فرانسه فعالیت می‌کرد، چندین بار از ماده ۴۹٫۳ در زمان صدارت خود استفاده کرده است که از آن موارد می‌توان به اصلاحات لایحه کار در اوایل سال ۲۰۱۶ اشاره کرد.

انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه در آوریل و مه ۲۰۱۷ برگزار خواهد شد.

.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات لینکی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار