تبلیغات

ترامپ رسماً به عنوان رئیس جمهور آمریکا انتخاب شد

خبرگزاری فارس: «مجمع گزینندگان آمریکا» (الکترال کالج) بامداد سه‌شنبه (به وقت تهران) رسماً «دونالد ترامپ» را به عنوان چهل و پنجمین رئیس‌جمهور این کشور انتخاب کرد.

«ترامپ» در حالی بامداد سه‌شنبه حداقل ۲۷۰ رأی الکترال لازم برای معرفی رسمی به عنوان رئیس‌جمهوری آمریکا را کسب کرد که تظاهرات‌های گسترده در این کشور، خواستار جلوگیری از ورود وی به کاخ سفید بودند.

در انتخابات آمریکا مردم مستقیماً نامزدهای ریاست‌جمهوری را انتخاب نمی‌کنند. رأی‌دهندگان آمریکایی در روز رأی‌گیری (که ۸ نوامبر سال جاری برگزار شد)، در واقع ۵۳۸ عضو مجمع گزینندگان را انتخاب می‌کنند. این اعضا که به آنها «گزیننده» یا «الکتور» گفته می‌شود، در مرحله بعد (یعنی نشست مجمع گزینندگان که بامداد امروز برگزار شد) با رأی دادن به نمایندگی از مردم، رئیس‌جمهور آمریکا را انتخاب می‌کنند.

 هر ایالت در آمریکا بر حسب جمعیتی که دارد، تعداد خاصی «گزیننده» در نشست مجمع گزینندگان دارد. تعداد گزیننده‌ها برای هر ایالت برابر است با جمع تعداد قانونگذاران آن ایالت در دو مجلس نمایندگان و مجلس سنای آمریکا.

از آنجا که مجلس نمایندگان جمعاً ۴۳۵ و مجلس سنا ۱۰۰ قانونگذار دارد، شمار کل گزیننده‌ها برابر ۴۳۵ نفر خواهد بود. از طرف دیگر برای «واشنگتن دی‌سی» (یا ناحیه کلمبیا) با آنکه در تقسیمات کشوری آمریکا جزء ایالت‌ها نیست، ۳ گزیننده در نظر گرفته است. بنابراین، مجموع اعضای مجمع گزینندگان ۵۳۸ نفر است که در صورتی که نامزدی بتواند ۲۷۰ رأی آنها را کسب کند به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا انتخاب خواهد شد.

۰
+ –
گروه بین الملل / حوزه آمریکا، اروپا
http://fna.ir/2DJNQK
۹۵/۰۹/۳۰ :: ۰۲:۰۵
علی‌رغم اعتراضات سراسری
ترامپ رسماً به عنوان چهل و پنجمین رئیس‌جمهور آمریکا انتخاب شد
خبرگزاری فارس: ترامپ رسماً به عنوان چهل و پنجمین رئیس‌جمهور آمریکا انتخاب شد
مجمع گزینندگان آمریکا بامداد سه‌شنبه رسماً دونالد ترامپ را به عنوان چهل و پنجمین رئیس‌جمهور این کشور انتخاب کردند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «مجمع گزینندگان آمریکا» (الکترال کالج) بامداد سه‌شنبه (به وقت تهران) رسماً «دونالد ترامپ» را به عنوان چهل و پنجمین رئیس‌جمهور این کشور انتخاب کرد.

«ترامپ» در حالی بامداد سه‌شنبه حداقل ۲۷۰ رأی الکترال لازم برای معرفی رسمی به عنوان رئیس‌جمهوری آمریکا را کسب کرد که تظاهرات‌های گسترده در این کشور، خواستار جلوگیری از ورود وی به کاخ سفید بودند.

در انتخابات آمریکا مردم مستقیماً نامزدهای ریاست‌جمهوری را انتخاب نمی‌کنند بلکه در روز رأی‌گیری (که ۸ نوامبر سال جاری برگزار شد)، در واقع ۵۳۸ عضو مجمع گزینندگان را انتخاب می‌کنند. این اعضا که به آنها «گزیننده» یا «الکتور» گفته می‌شود، در مرحله بعد (یعنی نشست مجمع گزینندگان که بامداد امروز برگزار شد) به نمایندگی از مردم رأی داده و رئیس‌جمهور آمریکا را انتخاب می‌کنند.

 هر ایالت در آمریکا بر حسب جمعیتی که دارد، تعداد خاصی «گزیننده» در نشست مجمع گزینندگان دارد که برابر است با جمع تعداد قانونگذاران آن ایالت در دو مجلس نمایندگان و مجلس سنای آمریکا.

از آنجا که مجلس نمایندگان جمعاً ۴۳۵ و مجلس سنا ۱۰۰ قانونگذار دارد، شمار کل گزیننده‌ها برابر ۵۳۵ نفر خواهد بود. از طرف دیگر برای «واشنگتن دی‌سی» (یا ناحیه کلمبیا) با آنکه در تقسیمات کشوری آمریکا جزء ایالت‌ها نیست، ۳ گزیننده در نظر گرفته است. بنابراین، مجموع اعضای مجمع گزینندگان ۵۳۸ نفر است که در صورتی که نامزدی بتواند ۲۷۰ رأی آنها را کسب کند به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا انتخاب خواهد شد.

از لحاظ تئوری آنچه رسمی شدن انتخاب رئیس‌جمهور را به برگزاری نشست مجمع گزینندگان موکول می‌کند این است که در واقع اعضای این مجمع (الکتورها) هیچ منع قانونی برای رأی دادن به نامزدی غیر از نامزدی که مردم به وی داده‌اند، ندارد. به عنوان مثال ممکن است یک نامزد با کسب آرای مردمی تمامی ۵۵ رأی الکترال ایالت کالیفرنیا را از آن خود کرده باشد، اما گزیننده‌ها می‌توانند تصمیم بگیرند که رأیشان را به فرد دیگری بدهند.

 در واقع، هدف از برگزاری تظاهرات‌های دوشنبه در شهرهای آمریکا نیز متقاعد کردن این گزیننده‌ها برای رأی به فردی غیر از ترامپ و جلوگیری از ورود وی به کاخ سفید بود. تلاشی که البته ناکام ماند. 

.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات لینکی

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار